Cestování vlakem

Pro cestování vlakem po Číně máte hned několik možností.

0. Jen pro ty, kteří nestihli koupit lístky předem, chtějí opravdu ale opravdu ušetřit a chtějí získat ohromnou životní zkušenost - můžete jet nastojáka...  Pokud si však chcete sednout, jsou pro vás jiné možnosti.

1. Můžete se svézt na obyčejných sedačkách jing-cuo 硬座 (tzv. hard seat). To jsou obyčejné sedačky na jaké jsme zvyklí z Českých drah, pro 3 osoby na každé straně. U okna je malý stoleček, na který si můžete položit hlavu, pokud u okna sedíte. 

2. Další možností je jízda na lepších sedačkách žuan-cuo 软座 (tzv. soft seat), což je komfortnější varianta sedaček, pohodlnější a polohovací, takže se více prospíte a je tam více místa. Naneštěstí tuto variantu již přestávají vyrábět v nových vlacích a i v těch starých často dávají přednost vagónům s jinými možnostmi, a tak musíte mít opravdu štěstí, abyste se sem dostali. 

3. Jedete-li delší vzdálenosti, určitě oceníte lůžkový vůz jing-wo 硬卧 (tzv. hard sleeper). Zde dostanete postel ve vagónu, kde jsou 3 lůžka nad sebou a vždy dvě naproti sobě bez oddělené zdi, taky s chodbičkou tam není žádná stěna, takže si představte takové otevřené kupé s šesti lůžky. 

4. Jinou variantou je uzavřené kupé žuan-wo 软卧 (tzv. soft sleeper). V tomto případě na vás čekají jen čtyři lůžka a kupé je klasicky oddělené od uličky dveřmi, což sice umožňuje trochu větší soukromí, ale na druhou stranu vás to obírá o ten pravý zážitek z cestování a také o více místa pro bagáž (chybí tu ty prostory v uličce). 

Kromě druhu uložení se vlaky rozlišují také podle rychlosti, tedy přesněji podle času, za který vás dovezou (to není vždy otázkou samotné rychlosti vlaku, jako spíše počtu stanic). Existují zde pomalé vlaky, spěšné vlaky, rychlíky, superrychlíky a magnetické rychlovlaky.

Jak koupit vlakové jízdenky

Pokud jste si vybrali, v čem chcete jet, ještě to vždy neznamená, že to dostanete. Lístky se v některých městech dají koupit až 21 dní dopředu, jinde jen tři dny dopředu a na některých trasách lidé stojí fronty i od večera do rána, než se otevřou pokladny, aby si dané lístky mohli koupit, takže opravdu kupujte předem.

K samotné koupi musíte mít pas a je dobré mluvit alespoň trochu čínsky nebo mít napsáno jaká sedadla chcete a názvy měst odkud kam v čínštině.

V Číně neexistuje možnost koupit si zpáteční jízdenku, takže vždy pouze jednosměrnou. Pokud přestupujete, musíte si koupit dva lístky zvlášť, i to zde berou jako dvě cesty.

Vlakové jízdenky se dají koupit i na různých weboých stránkách, ale tam to bývá předražené, a nebo pokud to chcete koupit přímo od Čínských drah, musíte mít čínskou platební kartu, tudíž je to nešikovné a nejjednodušší a nejlevnější způsob, pokud nemáte kamaráda v Číně, je to koupit při příjezdu.

Kde zjistit vlakové spoje

Já používám stránku cnvol.com. Napíšete kam a odkud a najde to i přestupy. Stačí zkontrolovat časy a všechno si zapsat. Dokonce vám to dá i správné ceny (max. se liší o 5 yuanů). Také můžete lístky koupit online přes couchsurfing.

Určitě všem doporučuji vlaky si zkusit, je to lepší než letět nudným letadlem. Dostanete se i na místa, kam letadla nelétají a máte možnost vidět čínskou krajinu zblízka.