Sever Číny

Severovýchod Číny, známý také jako Mandžusko, má asi nejblíž k "opravdové" Číně, kterou turisté marně hledají v mnohem častěji navštěvované střední a jižní části země. Turisté sem téměř nejezdí, protože tato severní oblast má pověst nehostiné pustiny. Tung-pej tvoří tři provincie, Liao-ning, Ťi-lin a Chej-lung-ťiang.

Liao-ning

V Liao-ningu a jeho prosperujícím přístavu Ta-lienu najdete vyčištěné pláže, vyhlídkovou silnici vedoucí po útesech a restaurovanou ruskou a japonskou čtvrť. Oknem do Severní Koreje je město Ta-tung s promenádou kolem řeky Ja-lu a neuvěřitelným muzeem korejské války. Hlavní město Šen-jang, druhé čínské Zakázané město (restaurovaný císařský palác Mandžuů) a hrobky mužů, kteří založili dynastii Čching, také láká k turistické prohlídce.

Ťi-lin

Na sever od Liao-ningu leží provincie Ťi-lin, kde ve stejnojmeném městě najdete říční promenádu se stromy obalenými jinovatkou a kousek za městem i lyžařské areály. V hlavním městě Čchang-čchun stojí palác loutkového panovníka Pchu-jiho, "císaře" japonského státu Mandžu-kuo. 

Chej-lung-ťiang

Známky toho, že provincie Chej-lung-ťiang sousedí s Ruskem, najdete v celém jejím hlavním městě, Char-pinu. V restaurované centrální nákupní čtvrti se dochovala stará městská architektura a historické muzeum sídlící v pravoslavné katedrále je zárukou toho, že nejsevernější čínská metropole je proslulá i něčím jiným než jen světoznámým ledovým festivalem.

Jídlo v Tung-pej nese silné stopy sousedních zemí a v každém městě je několik korejských, japonských a na severu i ruských restaurací. Rozmanitá je i místní kuchyně, od čerstvých krabů v Ta-lienu a říční ryby lu-c' v Tan-tungu až po houbová jídla a čerstvý chléb v Harbinu.