Než vyrazíme

Cesta na Dálný východ se ani v moderní době 21. století neobejde bez přípravy. Zejména na vaši první cestu se vám pokusíme navrhnout několik praktických rad. Ať již vyrážíte na dovolenou, studovat nebo za obchodem, čekají na vás jistá rizika, kterým je dobré předcházet.

Přečtěte si něco

Jde pouze o to, že ač se to nemusí na první pohled jevit jako důležité, Číňané přemýšlí v mnoha ohledech jinak než my. Pokud se nechcete dočkat smýšených pocitů nebo dokonce faux pas, je dobré vědět alespoň něco. Například že u jídla platí naprosto jiná pravidla (můžete se vesele bavit, můžete umazat stůl, ale nesmíte bodat hůlky do kopečku rýže a neměli byste dojídat úplně všechno), že dobré obchody se nedělají rychle (je vhodné nastolit správnou atmosféru, nejprve se o zboží zajímat, poté dlouze a slušně vyjednávat o ceně), pokud chcete navíc navázat dlouhodobější obchodní vztahy, budují se pozvolna; také je důležité vědět, že Číňan se tváří vždy ochotně a neumí říci ne, proto po něm nežádejte něco, co by vám neuměl nebo nechtěl splnit, vyhnete se pak zklamání (většinou vám slíbí cokoliv, ale výsledku se už nedočkáte).

Jazyková příprava

Nepodceňujte jazykovou bariéru a připravte se co nejlépe. Zpočátku příliš nepilujte zbytečné fráze, ale snažte se Číňanům co nejvíce rozumět! To není pouze otázka pochopení odlišné kultury. Učíte-li se základy jazyka, je pro vás důležitější, abyste co nejvíce rozuměli, spíše než abyste se učili vyjadřovat. Jestliže umíte jen několik čínských frází, schovávejte si je pouze na nejnutnější případy, protože jinak se vám často stane, že jakmile Číňané uslyší z vašich úst svou mateřštinu, začnou na vás plynně hovořit a vůbec jim nedojde, že nerozumíte! Tím se dostanete spíše do potíží než naopak. Nejjednodušší pro vás bude jet ve skupině, kde alespoň jeden člověk čínštinu studuje.

Peníze

Měna Čínské lidové republiky (renminbi - RMB) neboli čínský juan (CNY) se oficiálně nesmí ze země vyvážet, proto počítejte s tím, že je u nás nekoupíte a vyměnit si je budete moci až po vystoupení z letadla. S sebou do Číny lze vzít eura a nebo ještě lépe americké dolary, které jsou v Číně za juany snadno směnitelné. Výhodou oproti nedávné minulosti je, že ve městech fungují celkem spolehlivě výběry z bankomatů. Pokud máte ke svému běžnému bankovnímu účtu debetní kartu Visa (případně MasterCard), nemusíte nic řešit, přestože na účtu máte jen české koruny, z bankomatu vám vyjedou juany, navíc ve výhodném kurzu. Jen si před odletem zkontrolujte, kolik si vaše banka účtuje jako poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí. Některé banky jej mají zdarma, jiné třeba za 100 Kč.

Doklady

Na cestu do Číny budete potřebovat pouze mezinárodní cestovní pas, jehož platnost je minimálně ještě šest měsíců po návratu domů. Doporučuji mít s sebou ještě kartičku své zdravotní pojišťovny. Jiné doklady s sebou nebudete potřebovat.

V pasu budete však muset mít potvrzení z čínské ambasády o povolení vstupu (tedy vízum). K tomu, abyste vízum dostali, bude třeba doložit celou řadu potvrzení, jako je zaměstnavatel, bankovní výpis, cestovní pojištění, místo pobytu v Číně atd. Napoprvé doporučuji nechat si poradit od osoby, která čínské vízum již zařizovala a má s tím zkušenosti.

Elektřina

Napětí v celé Číně je 220 V, 50 Hz. Celkem časté jsou zde zástrčky se dvěma kulatými kolíky, jako v Evropě. Setkáte se ale i s australským a americkým typem zásuvek. Většina hotelů má všechny tři typy a mnoho zásuvek je též kompatibilní se všemi třemi typy. Pokud bude ale potřeba, lze v obchodech zakoupit adaptéry. Zásuvky na holící strojky jsou dostupné ve všech tří a vícehvězdičkových hotelech. V Hong Kongu a Macau se setkáte se zásuvkami britského typu.

Telefon

Místní telefonní hovory je možné uslutečnit z hotelu, telefonních budek na ulici ubývá stejně jako u nás. Pokud jde o roaming, naši mobilní operátoři T-mobile a O2 pokrývají v podstatě celé území Číny, ale ani při volání přes Vodafone by se neměly vyskytnout problémy. Čínskou předplacenou kartu můžete použít v neblokovaném tri band telefonu, získáte tak místní telefonní číslo. Je možné zakoupit předplacené SIM karty s různou výší kreditu hned na letišti, nebo v prodejnách telefonů ve všech velkých městech.

Internet

Internet je v Číně běžně dostupný ve většině hotelů, případně v internetových kavárnách, kterých ale v poslední době znatelně ubylo, protože takřka každý Číňan má dostupná mobilní data. Celkem běžně se připojíte i zdarma přes Wi-fi. Připravte se však, že Facebook v Číně nenavštívíte a ani Google nefunguje dobře. Zato se osvědčila komunikace po Skypu. Náš Seznam už také nemusí být zcela bez potíží, proto doporučujeme přesměrovat si své e-maily do více různých schránek.

Zdravotní rizika

V Číně velmi záleží na tom, kam přesně cestujete. Uvědomte si, že ČLR má rozlohu stejně velkou jako USA, od západu na východ zahrnuje čtyři časová pásma a od severu k jihu prochází třemi podnebnými pásmy od mírného až po tropické. Pokud cestujete na venkov nebo na jih země, jsou zdravotní rizika větší. Ale pokud se chcete držet měst a nebo turisticky frekventovaných míst, žádná větší rizika neočekávejte. Důležité je pouze zvýšit svou obezřetnost při stravování a při silničním provozu, kde na nezkušeného Evropana číhají jisté nepředpokládané záludnosti. 

Očkování není do Číny povinné. Exustují pouze doporučení nechat se očkovat proti žloutence, tyfu, malárii, případně dalším nemocem, jimž se však na základě výše uvedeného velmi pravděpodobně vyhnete.

Politika

Politika se v běžném denním životě neřeší. Oproti tomu, co občas vnímáme z našich médií, se v Číně budete cítit jako v klidné a spořádané zemi. S obyčejným Číňanem se dokonce můžete o politice celkem v klidu pobavit. Něco jiného by ovšem bylo, kdybyste chtěli v Číně vystupovat kriticky proti místním poměrům nebo provolávat provokativní hesla před úřady. Tričko s nápisem "Free Tibet" nechte pro jistotu také doma, nechcete-li riskovat narušení vlastní dovolené výslechem. Také počítejte s tím, že pokud náhodou pracujete v kanceláři úřadu, který se každoročně 10. března zúčastňuje vyvěšování "vlajky pro Tibet", můžete mít potíže se získáváním čínského víza.
Doporučuji se do čínské politiky nevměšovat, ale spíše se o ni zajímat, nejlépe z historického pohledu. Čína není zlá, není komunistická ani socialistická, je prostě jiná. Troufám si říci, že nic z toho, co si my Evropané pod pojmy socializmus, komunizmus, zlo a lidská práva (či bezpráví) představujeme, v Číně nikdy v té podobě nebylo a není. Proto je krátkozraké chtít proti tomu bojovat, alespoň dokud nepochopíme hlubší souvislosti. Někdy na sebe upoutáváme pozornost i nevědomě či nechtěně. Proto je vždy lepší, pokud cestujete ve skupince než na vlastní pěst.