Oblasti

 

Peking

Peking je hlavní město Číny. V Pekingu, který je po staletí správním a kulturním centrem země, se nachází mnoho pamětihodností jako například proslulé náměstí Nebeského klidu či Zakázané město, komplex paláců a chrámů odkud dříve vládli čínští císařové. Celkový počet obyvatel Pekingu v dnešní době přesahuje 20 miliónů. V roce 2008 Peking hostil XXIX. letní olympijské hry.

An-chuej

Provincie An-chuej sestává z několika výrazně odlišných částí. Sever a střed provincie představuje plochá krajina Velké čínské nížiny, odvodňovaná řekou Chuaj. Dále k jihu se terén stává kopcovitějším. Jihem provincie protéká největší čínská řeka Jang-c'. Na jihozápadě ohraničuje An-chuej pohoří Ta-pie a na jihovýchodě malebné hory Chuang-šan (v Česku známé pod názvem „Žluté hory“). V nich se nachází i nejvyšší bod celé provincie, Lotosová hora (1 864 m). Největším jezerem je s 800 km² Čchao-chu v jihovýchodním sousedství hlavního města Che-fej, jezery je poset zejména jih provincie podél řeky Jang-c'. Lesy pokrývají 12 % rozlohy provincie.

Če-ťiang

Provincie Če-ťiang s hlavním městem Chang-čou se nachází na pobřeží Východočínského moře na jih od delty řeky Jang-c’-ťiang. Je to hornatá provincie, přestože se nachází na pobřeží. 70,4% z této oblasti jsou hory, 23,2% jsou pánve a roviny. Zbývajících 6,4% jsou vodní plochy, jezera a řeky. Na západě a jihu provincie jsou kopce a hory. Nachází se tu nejvyšší hora v provincii Chuang-mao-ťien s výškou 1921m n.m.. Na severu se nachází velká rovina. Touto oblastí, která je velmi úrodná, protéká mnoho řek. Če-ťiang je provincie s největším počtem ostrovů v Číně. V současnosti má více než 3000 malých ostrovů o celkové rozloze přes 500 čtverečních kilometrů. Délka pobřeží provincie je celkem 6486 km, což je delší než u všech ostatních čínských provincií.

Čching-chaj

Čching-chaj leží na západě země. Je to zároveň severovýchodní část historického území Tibetu původně nazývanou Amdo. Provincie se nazývá podle rozlehlého horského jezera Čching-chaj-chu. 1. července 2006 byla slavnostně otevřena Čchingchajsko-tibetská železnice, jež vede z města Golmud v této provincii do Lhasy v Tibetské autonomní oblasti, a spojuje tak vnitrozemskou Čínu s Tibetem.

Fu-ťien

Provincie Fu-ťien leží na jihovýchodním pobřeží u Tchajwanského průlivu. Obyčejně mnozí cestovatelé nejprve navštíví město Sia-men, které leží ve východní části provincie. Přímořské město Sia-men je obecně považováno za největší turistickou destinaci provincie. V blízkosti města Sia-men směrem k hlavnímu městu Fu-čou se nachází město Čchuan-čou, které je plné kultury a historie a také stojí za návštěvu.

Chaj-nan

Chaj-nan je jižní ostrovní provincie. Jedná se o nejmenší provincii Číny, která je často vyhledávanou turistickou oblastí nejen Číňany, ale i cizinci. Ostrov odděluje Tonkinský záliv od Jihočínského moře a od pevninského Lejčouského poloostrova je oddělen 15-30 kilometrů širokým Chajnanským průlivem. Podnebí je subtropické, ostrov má přezdívku ostrov palem a úroda se sklízí až třikrát ročně.

Che-nan

Che-nan je provincie, ve které žije přibližně okolo 126 miliónů obyvatel a je nejlidnatější provincií v Číně. Severní oblast Che-nanu okolo Žluté řeky byla hlavní oblastí ve starověké Číně, ve které se nacházela dvě hlavní města Luo-jang a Kchaj-feng během vládnutí čínských dynastií.

Che-pej

Che-pej je oblast, rozkládající se okolo Pekingu (podobně jako Středočeský kraj okolo Prahy). Provincie patří mezi jednu z mála provincií, kde můžeme na jednom území nalézt náhorní plošiny, hory, kopce, roviny, jezera a pobřeží. Na území provincie se nachází 304 historických památek a 58 objektů, které jsou zahrnuty pod státní ochranu. Mezi nejznámější památky patří Čcheng-te.

Chej-lung-ťiang

Provincie Chej-lung-ťiang sousedí na východě s autonomní oblastí Vnitřní Mongolsko a na jihovýchodě s provincií Ťi-lin. Dále má provincie na severu a východě společnou hranici s Ruskem. V provincii se nachází 171 národních parků a přírodních rezervací. Mezi jedny z nejvýznamnějších patří Ussurijská přírodní rezervace ve městě Chu-tchou.

Chu-nan

Její hlavní město Čchang-ša je známá svými archeologickými nálezy. Slavný nález z Ma-wang-tuej obsahuje výrobky z laku, hedvábí, obrazy, hudební nástroje, keramiku a jiné umělecké předměty, ale také zachovalou mumii ženského těla a léčivé byliny. Celkem zde bylo nalezeno 3 000 předmětů. Šao-šan je rodnou vsí Mao Ce-tunga. Hory Wu-ling byly v roce 1982 prohlášeny za Státní lesní park.

Chu-pej

Provincie Chu-pej hraničí s pěti okolními provinciemi a na západě s centrálně spravovaným městem na úrovni provincie Čchung-čching. Nachází se zde kouzelné taoistické hory Wu-tang a největší přehrada světa Tři soutěsky.

Jün-nan

Jün-nan okupuje jihozápadní roh Číny a je jednou z nejnavštěvovanějších provincií jak čínskými turisty, tak zahraničními. Provincií protékají tři z největších asijských řek - Dlouhá řeka, Salwin a Mekong. V některých místech jsou od sebe tyto tři veletoky vzdáleny na pouhé desítky kilometrů.

Kan-su

Kan-su je vyhledávanou oblastí především díky Hedvábné stezce a konci Velké čínské zdi u města Ťia-jü-kuan, kde se nachází i známá pevnost. Další historicky významnou památkou jsou jeskyně Mo-kao. 80km od města Lan-čou jsou další jeskynní chrámy Ping-ling. Na jihu provincie v tibetské prefektuře Kan-nan leží jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších tibetských klášterů Labrang.

Kuang-tung

Provincie Kuang-tung je známá hlavně svou exotickou kantonskou kuchyní. Hlavní město Kuang-čou je prosperující přístavní město ležící na třetí největší čínské řece Pearl River, která ústí do Jihočínského moře. Díky tomuto skvělému umístění se městu také říká "jižní čínská brána". Ve městě se nachází mnoho zahrad, parků a chrámů a největší botanická zahrada na světě.

Kuej-čou

Provincie Kuej-čou se rozkládá na jihozápadě Číny. Mezi vysokými kopci v údolí říčky Nan-ming-che leží téměř dvoumilionové město Kuej-jang, jež bylo založeno v dobách Hanů a až do 20. Století, kdy obdrželo statut hlavního města provincie, bylo nevýznamným provinčním centrem.

Liao-ning

Provincie Liaoning se nachází v severovýchodní části Číny. Na území provincie se nachází velké množství památek, které lákají turisty (40 parků, 10 chráněných oblastí). Každoročně se zde koná Mezinárodní festival módy v Ta-lienu a Ledový festival v Šen-jangu, které jsou známé po celém světě.

S'-čchuan

Provincie je proslulá ostrou sečuánskou kuchyní. Hora E-mej je jedna z nejposvátnějších buddhistických hor v Číně. Její vrchol dosahuje nadmořské výšky 3099 m. Nedaleko odtud je do skály vytesána socha lešanského Buddhy, která je největší sochou Buddhy na světě.

Šan-si

Šan-si leží ve střední části Číny. Necelých 20 km od města Ta-tchung, na severu provincie, leží jeskyně Oblačného hřbetu. Podle turistických průvodců měří soustava různě velkých jeskyní asi kilometr a počet všech malých, velkých, bronzových a dřevěných soch v nich přesahuje číslo 50 000. Jen 80 kilometrů na jihovýchod zase leží jedno z posvátných čínských pohoří – Wu-tchaj-šan.

Šan-tung

Šan-tung je provincie podél dolního toku Žluté řeky. Je jednou z nejlidnatějších a ekonomicky rozvinutějších provincií Číny. Šan-tung hrál v čínské historii významnou roli a sloužil jako stěžejní kulturní a náboženské místo pro taoismus, čínský buddhismus a konfucianismus. Na území provincie se nachází mimo jiné také posvátná hora Tchaj a město Čchü-fu, rodiště Konfucia.

Šanghaj

Šanghaj, nejlidnatější město Číny, na rozdíl od mnoha čínských měst neoplývá středověkými památkami. Dominantu města v samém centru, čtvrti Chuang-pchu, tvoří tzv. Bund – nábřeží lemované výstavnými výškovými budovami bank, obchodních společností a hotelů z počátku 20. století. Bund je dnes památkově chráněn a výstavba vyšších mrakodrapů v této oblasti není povolena. V roce 2010 hostila Šanghaj světovou výstavu Expo.

Šen-si

Významnou provincií, která se rozprostírá ve středu Číny, je Šen-si (Šaan-si, Shănxī), jejíž hlavní město je Si-an. Tento region, díky své geografické poloze, je vlastně kolébkou čínské civilizace, která měla hlavní město právě v Si-anu (pokládáno za výchozí bod „hedvábné stezky“), a to mnohem dříve, než tuto funkci později převzal Peking. Provincie leží na středním toku Žluté řeky.

Ťiang-si

Provincie leží v jihovýchodní části Číny jižně od středního a dolního toku řeky Jang- c´-ťiang. Národní park Lu-šan se nachází na severu provincie. Hora Lung-chun je považována za kolébku taoismu a proto ji navštěvuje velké množství věřících. Jezero Pcho-jang je největší sladkovodní jezero v Číně a zároveň jedno ze šesti největších rezervací na světě.

Ťiang-su

Ťiang-su je východní provincie, jež leží na pobřeží Jihočínského moře. Hlavním městem je Nanking. K nejvýznamnějším městským památkám náleží hradby z doby dynastie Ming. Nedaleko je rovněž Konfuciánský chrám, oblast kolem chrámu zvaná Fu-c‘-miao je čtvrtí restaurací a obchůdků. Nedaleko muzea se ve stínu stromů nacházejí ruiny paláce dynastie Ming, dle něhož bylo vystavěno Zakázané město v Pekingu.

Ťi-lin

Ťi-lin leží na severovýchodě země. V hlavním městě Čchang-čchunu se nachází památník, který zobrazuje historii státu Man-ču-kuo a památník padlým hrdinům Rudé armády. V blízkosti města Ťi-lin-š‘ v horách Lu-tang leží horské městečko, park Pej-šan, jezero Sung-chua. V přírodní rezervaci Čchan-paj nalezneme horská jezera, vodopády, termální prameny a hluboká údolí.