Okolí Žluté řeky

Provincie Che-nan se nachází ve východní části střední Číny a díky Žluté řece je přiřazována k oblasti nazývané kolébkou čínské historie, kde bylo po celá tisíciletí centrum moci celé řady dynastií. Celá oblast je plná staveb, které odrážejí vývoj čínského buddhismu už od nejstarších dob.

Luo-jang

Jednou z nejhezčích staveb je chrám Paj-ma-s' v Luo-jangu, městě které pro staré Číňany představovalo střed celého vesmíru. Chrám je dodnes funkční buddhistické centrum a také místo posledního odpočinku mnichů, kteří přinesli posvátné sútry z Indie. Jeskyně Lung-men, pár kilometrů za městem, patří k nejimpozantnějším uměleckým výtvorům v Číně, ale stejně tak vás uspokojí i výpravy do jejich okolí, kde si můžete od monumentálnosti všech slavných měst odpočinout u dvou posvátných hor, Chua-šan a Sung-šan, jedné buddhistické, druhé taoistické.

Čeng-čou

Čeng-čou, hlavní město provincie Che-nan ležící dál na východ, se může pochlubit především vynikajícím novým muzeem provincie, které vystavuje plody dosud pokračujících archeologických vykopávek, například bronzy z časů dynastie Šang.

Pohoří Sung-šan, ne příliš vysoké (1500 m.n.m.) zato skalnaté a strmé kopce, patří k posvátným taoistickým místům, přestože turisticky nejnavštěvovanějším místem je tu klášter Šaolin, buddhistický chrám známý tím, že jeho mniši se jako jedni z prvních v Číně přiklonili k čchanovému (zenovému) učení a jako legendární kolébka čínského čchüan-fa (kung-fu).