Proč a jak do Číny?

Lidé se často ptají, proč cestovat do Číny, když je to tak daleko. Jiní se zas ptají, jakou cestou je to zejména napoprvé nejbezpečnější a nejlevnější. Podívejme se tedy nejprve na první otázku - "Proč?":

Čína je krásná

Nechceme tvrdit, že v Číně nikde nenajdete nějaký ten nepořádek nebo třeba nečistotu, ale čínská kultura od klasické architektury až po tradiční cvičení v parcích je pro Evropana naprosto okouzlující. Dovolíme si tvrdit, že nikde na světě nenajdete tolik lákadel a pozlátek, jako právě zde.

Čína je jiná

Právě proto, že je tato země tak vzálená, působí na každého návštěvníka silným dojmem. Hned po příletu, přestože uvidíte moderní stavby, nablýskaná auta a spousty podnikatelů a manažerů s tabletem v ruce, na vás dýchne jiná atmosféra, jiný životní rytmus, jiné sociální klima. Čínský time management, lidské hodnoty, národní povaha, to vše je pro nás zvláštní a mnohdy inspirující.

Čína je starobylá

Čína patří mezi nejstarší civilizace na světě a má za sebou už téměř čtyři tisíciletí historie. Například písmo starověkého Babylonu a Asýrie i egyptské hieroglyfy už dávno zanikly, ale čínské znaky s mírnými odlišnostmi přetrvaly dodnes. S nezdolnou houževnatostí přestála mnoho staletí i politických zvratů a na rozdíl od velkých říší Západu stále žije.

Čína je moderní

Zejména v posledních letech, kdy Čína zažívá doslova ekonomický boom a stává se supervelmocí číslo jedna, najdete ve městech mnoho novinek. Veliká země má i velké potíže, například se znečištěním nebo s výstavbou bytových jednotek a podobně. Peníze však nechybí a tak zde můžeme narazit na vymoženosti jinde nevídané. Například doprava v Pekingu je desetkrát lacinější než v Praze; elektroskůtry si může pořídit každý. Výstavba i přestavba je tu neuvěřitelně rychlá, novou asfaltku pro celou ulici máte doslova přes noc.

Čína je otevřená

Mnoho lidí se obává, jestli není Čína vůči západu uzavřená, konzervativní, nebo příliš komunistická a podobně. Musím rovnou říci, že rozhodně ne. Tato země je západním turistům naprosto otevřena, vítáni jsme všichni, protože přinášíme peníze. Je pravda, že čínská mentalita je jiná než naše, a že je někdy těžké najít pochopení pro různé kulturní odlišnosti, ale určitě se nemusíte strachovat, že by vás místní lidé odmítali.

A jak je to tedy s tou nejlepší variantou pro první pokus o cestu do Číny?

V první řadě záleží na tom, jak jste na tuto cestu připraveni jazykově a také finančně. Dále pochopitelně záleží na tom, co od této cesty za poznáním očekáváte.

Takže pokud máte dostatek peněz a malé znalosti jazyka, nejjednodušším způsobem pro vás může být dovolená s cestovní kanceláří. Nabídek takových cest do Číny je v poslední době poměrně hodně. Připravte se však na to, že se na takové "dovolené", kde cena za čtrnáct dní se může pohybovat průměrně kolem 80-ti tisíc korun, budete neuvěřitelným způsobem trmácet se svými zavazadly z místa na místo tak, abyste toho každý den mohli co nejvíce vidět a samozřejmě fotit. Vzhledem ke vzdálenostem různých destinací (Čína je opravdu velká) bych toto doporučil spíše sportovně laděným turistům, kteří se nebojí únavy.

Pokud máte omezené finanční možnosti, ale zato se čínsky dobře dorozumíte, bude pro vás nejpřijatelnějším způsobem cestování po vlastní ose (zpáteční letenka do Číny dnes stojí kolem 15-20ti tisíc), nejlépe s jedním nebo i více přáteli. Zejména ve velkých městech pro vás nebude problém si najít slušné ubytování za dobrou cenu v některém hostelu a můžete tak ušetřit celkově až zhruba polovinu nákladů oproti dovolené s cestovní kanceláří. Největší výhodou cestování po vlastní ose je, že si naplánujete vlastní program podle své nálady a momentální kondice. Jen se musíte připravit na to, že budete denně čelit různým úskalím, na která nejsme u nás zvyklí (kromě toho, že zdaleka ne každý Číňan hovoří anglicky, například ne všechna jídla jsou pro nás stravitelná, ne každý taxikář či rikša vás doveze tam, kam potřebujete, ne každý obchodník vám dobře poradí, ne každá cedule je srozumitelná, ne každý číšník vám přinese to, co jste si objednali, ne každý kdo se usmívá, má dobrou náladu atd. atd.).

Třetí (a v mnohých ohledech nejlepší) možností pro vás je zúčastnit se výpravy za poznáním Číny společně s námi. Nejsme cestovní kancelář, jsme studenti čínské kultury, proto vás cesta nebude stát tak příliš mnoho. Avšak můžeme vám nabídnout (jako společníci na cestách) své zkušenosti a jazykové znalosti, proto se nemusíte obávat, že byste někde v rozlehlých zákoutích Číny zabloudili. Pravidelně pořádáme skupinové cesty za poznáním čínských památek, za skvělou čínskou kuchyní, za cvičením kung-fu, tchaj-ťi, čchi-kung a za možností procvičovat se v jazykových dovednostech. Po dohodě lze však prakticky uspořádat jakoukoli výpravu dle vašich představ a potřeb. Nebojte se nás kontaktovat pro bližší informace!